Kategorie
Porady

Jak policzyć koszty druku? Czy tańsze znaczy lepsze?

Większość posiadaczy drukarek sugeruję się kilkoma czynnikami , żeby obliczyć koszty druku. Najczęściej są to koszt zakupu tonera, kartridża z atramentem czy cena wydrukowania jednej strony. Należy jednak pamiętać że te wartości podane przez producenta dotyczą 5% pokrycia strony i nie zawsze pokrywają się deklarowaną wydajnością tuszu czy tonera. Jak więc należy obliczyć koszt wydruku jednej strony? Umiejętność ta przyda się zarówno w eksploatowaniu drukarki w domu jak i w firmie.

Trzeba także wiedzieć, że zakup taniej drukarki nie wiążę się z obniżeniem kosztów druku. Zazwyczaj komplet tuszów do takiej drukarki atramentowej dorównują kosztom zakupu nowego sprzętu.

Obliczanie kosztów eksploatacji drukarki

Zobacz jakie to proste. Żebyś był w 100% świadomy ile tak naprawdę kosztuję szeroko pojętą eksploatacja, skupimy się na szczegółach. Będzie nam to potrzebne aby dokładnie obliczyć koszt wydruku. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej wydajność wydrukowanych stron opiera się na 5% zaczernieniu opisanych w normach ISO. Dla przykładu storna w całości zapisana to 100% pokrycia, natomiast w przypadku fotografii pokrycie strony wynosi już 20% dla każdej z barw którą używamy. Żeby obliczyć koszty eksploatacji naszej drukarki lub jeżeli zastanawiamy się nad kupnem nowego urządzenia, musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

  1. Koszt kupna tonera lub atramentu
  2. Cena papieru
  3. Oczywiście cena zakupu drukarki
  4. ilość zużywanej energii elektrycznej przez urządzenie
  5. Ewentualne koszty serwisu

 Wszystkie te wymienione koszty należy do siebie dodać , a później podzielić przez liczbę wydrukowanych kartek. My skupimy się jednak na obliczaniu kosztów związanych z wydrukiem, żebyś w przyszłości np. przy zakupie nowej drukarki miał świadomość jakie koszty związane z eksploatacją drukarki czy urządzeniem wielofunkcyjnym czekają cię w późniejszym okresie .

W jaki sposób obliczyć orientacyjny koszt druku jednej strony?

Przedstawimy Ci sposób na wyliczenie ceny wydruku jednej strony. Przede wszystkim musimy wiedzieć jakie wydruki będziemy robić. Należy je podzielić na graficzne i tekstowe. Wiadomo że te pierwsze zużyją więcej tuszu czy też tonera w przypadku drukarki laserowej niż sam tekst. aby obliczyć koszt wydruku jednej strony Trzeba wziąć po uwagę kilka aspektów takich jak.

  1. Cena papieru do drukarki
  2. Cena i wydajność materiałów eksploatacyjnych
  3. Ewentualne zużycie drukarki i późniejszy serwis

Gdy dodamy do siebie powyższe koszty i podzielimy przez ilość wydrukowanych stron, wynik da nam realny koszt druku jednej strony. Należy jednak pamiętać, że wydajność na materiały eksploatacyjne podana przez producenta obowiązuje przy 5% zaczernieniu strony. Mam nadzieje, że teraz już wiesz jak obliczyć